Oferta dla rodzin
1. MUZEUM MIEJSKIE SUCHEJ BESKIDZKIEJ
Ul. Zamkowa 1.
34-200 Sucha Beskidzka
tel: 33 874 26 05
e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
www.museum.sucha-beskidzka.pl
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zaprasza dzieci i młodzież szkolną do udziału w lekcjach muzealnych. Lekcje podzielone są na bloki tematyczne, odpowiednio do każdej grupy wiekowej: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Podczas lekcji ekspozycja muzealna jest wykorzystywana jako ilustracja do omawianego tematu jako środek, za pomocą którego uczniowie mogą dogłębnie poznać wybrane aspekty historii, kultury i sztuki oraz samego obiektu zamku.
Dla przedszkolaków oraz dzieci z klas od 1 do 3 przygotowany został specjalny program, który jest rodzajem edukacji poprzez zabawę. Dzieci, w ramach prowadzonych zajęć zapoznają się z historią zamku oraz ze specyfiką pracy muzeum. W oparciu o wybrane zbiory muzealne uczą się czym jest eksponat, zabytek, herb czy dobro kultury. Informacje te przekazywane są w bardzo przystępny sposób. Ważnym elementem zajęć są warsztaty plastyczne w czasie których dzieci malują własny herb. Lekcja trwa 60 minut.
Lekcje należy rezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 33 874 26 05 lub e-mailem: muzeum@sucha-beskidzka.pl

2. BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY
34-223 Zawoja 1403
tel. +48 (33) 877 51 10
tel. +48 (33) 877 67 02
fax: +48 (33) 877 55 54
e-mail: park@bgpn.pl
www: www.bgpn.pl


Niezaprzeczalne walory przyrodnicze Babiej Góry, czynią z tego obszaru idealne wprost miejsce do prowadzenia edukacji ekologicznej.Oferta edukacyjna Babiogórskiego Parku Narodowego skierowana jest do dzieci, młodzieży szkolnej, studentów, dorosłych, a także osób z różnym stopniem i różnymi formami niepełnosprawności. Obejmuje ona zajęcia stacjonarne i terenowe.
Zajęcia stacjonarne prowadzone są głównie na Wystawie Stałej w budynku Dyrekcji BgPN, ( w razie potrzeby realizowane są też w formie wyjazdowej - w szkołach, domach wczasowych, ośrodkach kultury itp.). Odbywają się one głównie w oparciu o prezentacje multimedialne, których tematyka uzależniona jest od odbiorców. Podstawowymi tematami są zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry oraz aspektami jej ochrony.
Zajęcia terenowe realizowane są na ścieżkach edukacyjnych i szlakach Babiej Góry. Ich przebieg i czas trwania dostosowany jest do odbiorców. Grupom młodszym bądź mniej sprawnym sugerowane są prostsze ścieżki dydaktyczne zlokalizowane przy granicy Parku. Uczestnicy zajęć terenowych poznają florę i faunę otaczającego ich terenu, otrzymują informacje o stosowanych rodzajach ochrony, zapoznają się też z dziedzictwem kulturowym regionu babiogórskiego.


3. Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
34 - 205 Stryszawa 740
Tel./fax: 33 874 70 03
e-mail: gokstryszawa@poczta.fm
www.stryszawa.ug.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek: 8.00-19.30
Sobota: 9.00-16.00
Wstęp wolny

Gmina Stryszawa to jeden z głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce. Zabawki zaczęto wytwarzać tutaj w pierwszej połowie XIX w.
Do najstarszych zabawek możemy zaliczyć wózki taczki, kołyski, grzechotki, karetki z konikami, koniki na kółkach, machające skrzydełkami ptaszki (klepoki) oraz kolorowe ptaszki. Ptaszki zwykle nie są malowane w kolorach w jakich występują w przyrodzie, są bardziej kolorowe – dlatego też często nazywane są „rajskimi ptaszkami”. Typowe ptaszki stryszawskie to dudki, sowy, kogutki, bociany i zięby oraz ich kompozycje na gałązce czyli gniazdku (tzw. rodzinki).
Tradycja zabawkarstwa jest pielęgnowana przez Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego, które działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. W odnowionym dworku w Stryszawie prowadzony jest ośrodek dokumentacyjny żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego. Na wystawę stałą składają się bogate zbiory zabawek m.in. koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp. Wystawa czasowa to zwykle ekspozycja dzieł konkursowych (zabawek i rzeźb), pochodzących z konkursów organizowanych przez Centrum.
Dla promowania zabawkarstwa i ochrony dziedzictwa organizowane jest w Stryszawie corocznie w czerwcu „Święto Zabawki Ludowej”. Adresowana głównie do dzieci i młodzieży impreza ma m.in. kształtować poczucie więzi ze środowiskiem, tradycją rodzinną i regionalną.


4. Park Czarnego Daniela
Hodowla jeleni i danieli w Zawoi Podpolice
Os. Czarnotowa
e-mail: pcd.zawoja@o2.pl
tel. 694 465 255
www.podpolice2.skanet.pl


Park Czarnego Daniela to gospodarstwo, w którym hodowane są jelenie, daniele i konie. Gospodarstwo to położone jest w Zawoi Podpolice na osiedlu Czarnotowa. Zwierzęta mimo ograniczonej przestrzeni życiowej zachowują się jak w naturze. Prowadzą stadny tryb życia. Prawdziwy miłośnik przyrody w różnych porach dnia i roku może z bliska podziwiać te niesamowite zwierzęta oraz ich zwyczaje.
Doskonała atrakcja dla dzieci. Pobyt na terenie gospodarstwa jest niezapomnianą żywą lekcją przyrody. Zwiedzanie możliwe jest po zakupieniu karmy (pochodzącej wyłącznie z gospodarstwa).
Oferta i zdjęcia na stronie: www.podpolice2.skanet.pl


PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363108