Osobliwości świata przyrody

Jednym z kwiatów zwiastujących wiosnę na stokach Babiej Góry jest Sasanka alpejska (łac. Pulsatilla alba). Można ją odnaleźć także na zboczach Magurki. Ta piękna roślina należy do rodziny jaskrowatych.
W Polsce jest ona objęta ochroną gatunkową. Jej charakterystycznie owłosiona łodyga osiąga wysokość do 30 cm. Na jej wierzchołku wyrasta jeden śnieżnobiały kwiat, najczęściej złożony sześciu części okwiatu.
Lilia złotogłów (łac. Lilium martagon) to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych roślin dziko rosnących. Występuje w lasach liściastych i mieszanych w polskich górach, głównie w Sudetach i Karpatach. Można ją spotkać na terenie powiatu suskiego – rośnie zarówno w Babiogórskim Parku Narodowym, jak i parku zamkowym w Suchej Beskidzkiej. Uroda Lilii złotogłów była główną przyczyną znacznego wyniszczenia gatunku, dlatego obecnie objęta jest ścisłą ochroną.
W rejonie Babiej Góry występuje wiele rzadkich i cennych gatunków zwierząt. Jednym z nich jest Głuszec (łac. Tetrao urogallus). Jest on największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. Liczebność tego ptaka jest szacowana na około 500 – 700 osobników. Jego gatunek jest objęty ścisłą ochroną.
Borsuk (łac. Meles meles) zamieszkuje tereny lesiste otoczone polami. Jest to drapieżnik o silnej budowie. Dorosły osiąga długość do 90 cm i wagę 15-20 kg. Porusza się powoli i ociężale. Charakterystyczna jest głowa borsuka – mała i wąska, z czarnymi pręgami biegnącymi od nosa, wzdłuż oczu aż do uszu. Sierść na grzbiecie jest siwopopielata, zaś brzuch czarny. Nogi ma krótkie i mocne, zakończone pazurami ułatwiającymi kopanie nory. Ogon zwierzęcia jest krótki i zakończony kiścią.
 

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363095