Jeśli spotkamy misia
Nie mów do mnie „ Misiu” - czyli bliskie spotkanie z niedźwiedziem na szlaku.

Niedźwiedź brunatny, bo taki jest mieszkańcem naszych gór, jest groźnym drapieżnikiem. Dochodzi do 2 m długości, 1,25 m wysokości i do 400 kg wagi. Ma bardzo dobry węch i słuch, natomiast gorszy wzrok. Na ogół schodzi człowiekowi z drogi, ale bywa niebezpieczny, gdy go zaskoczymy. Najczęściej żeruje późnym popołudniem. Jest wszystkożerny, żywi się: nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód, jagody, poluje również na zwierzynę leśną i łowi ryby. Podobnie jak człowiek, słabo widzi w ciemnościach, jednak ma dobry słuch i węch, więc zapach jedzenia może go zwabić także po zapadnięciu zmroku. Unika młodych lasów bukowych, wiosną preferując górskie łąki, zaś jesienią i zimą - starodrzewie bukowe. Na miejsce zimowego odpoczynku wybiera najczęściej szczytowe partie północnych zboczy gór, zazwyczaj są to miejsca trudnodostępne, położone jak najdalej od dróg. W naszym klimacie niedźwiedź najczęściej zapada w sen około listopada i budzi się z początkiem marca, jednak nie oznacza to, że grudzień, styczeń i luty można uznać za miesiące bezpieczne od towarzystwa „misia”, bywa bowiem, że przy cieplejszej aurze zwierzę to często nie przesypia zimy jednym ciągiem, tylko wielokrotnie budzi się i zasypia.


Aby spotkanie z tym leśnym osobnikiem było bezpieczne i pozostało miłym wspomnieniem z górskiej wycieczki, a nie traumatycznym przeżyciem lub tym bardziej nie zakończyło się uszczerbkiem na zdrowiu należy zachować kilka podstawowych zasad:
  1. Nie zabieraj ze sobą psa. Ujadanie i szczekanie psa może niedźwiedzia sprowokować do ataku.
  2. Napotkane na szlaku zwierzę obserwuj, nie płosząc go. Zachowaj odpowiedni dystans. Pozornie spokojne, może być niebezpieczne.
  3. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia np. w celu wykonania zdjęcia czy sfilmowania go. Może gwałtownie zareagować na błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką.
  4. Nie dokarmiaj! Karmiąc dzikie zwierzę, uczysz je zbliżania się do ludzi i w pewnym stopniu udomawiasz. Niedźwiedzie błyskawicznie uczą się, że ludzie oznaczają źródło pożywienia.
  5. Przebywając na terenie, gdzie są niedźwiedzie, nie przechowuj jedzenia w namiocie czy też nie pozostawiaj w samochodzie.
  6. Resztki pożywienia, opakowania i inne śmieci wrzucaj do zamkniętych i dobrze zabezpieczonych koszy.
  7. Nie krzycz, tylko rozzłościsz niedźwiedzia. Spróbuj opanować swoje emocje.
  8. W przypadku spotkania nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie odwracaj się plecami, nie unoś rąk.
  9. Spróbuj powoli się wycofywać, nie uciekaj, bo niedźwiedź może potraktować Cię jak zdobycz!
  10. Jeśli jednak niedźwiedź zaatakuje połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma głowę - w większości przypadków niedźwiedź zostawi Cię w spokoju, w najgorszym razie podrapie.

Pamiętaj każde zwierzę, choćby z pozoru najmilsze, to jednak dzikie stworzenie, zakłócając spokój, zaburzasz jego poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie biorąc na siebie odpowiedzialność za jego agresywną reakcję.

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363086