Izby pamięci, wystawy, ekspozycje

W Stryszawie w przysiółku Siwcówka, tuż obok Klasztoru Sióstr Zmartwychwstanek znajduje się Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która utrwala Jego obecność na Siwcówce w latach 1960 – 67. Przez osiem kolejnych lat spędzał tu swe wakacje, często w towarzystwie ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. W budynku, w którym przebywał Prymas zgromadzono liczne zbiory pamiątek i fotografii związanych z pobytem Kardynała Wyszyńskiego w Stryszawie.
Wystawa Stała zlokalizowana w budynku Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego poświęcona jest prezentacji walorów przyrodniczych i kulturowych regionu Babiej Góry. Ekspozycja podzielona została na cztery części. Pierwsza z nich dedykowana jest walorom przyrodniczym Babiej Góry. Zwiedzający zapoznaje się z najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami babiogórskiej flory i fauny. Ich prezentacja ma charakter multimedialny - odpowiednio podświetlone dioramy z okazami zwierząt, odtwarzane odpowiednie głosy oraz imitacja wnętrza lasu pozwalają w interesujący sposób zaznajomić się ze specyfiką przyrody ożywionej najwyższego po Tatrach masywu w Polsce.
Założona w 1998 r. Izba Regionalna nosi imię Franciszka Gazdy. Był on nazywany budzicielem folkloru babiogórskiego. Siedzibą zbiorów są pomieszczenia w budynku Szkoły Podstawowej w Zawoi Przysłop. Można tam oglądać wystawę stałą, która prezentuje kulturę ludową Górali Babiogórskich.
Izba Regionalna w Zawoi Gołyni posiada stałą wystawę, na której zgromadzono eksponaty związane z życiem i pracą Górali Babiogórskich. Organizowane są również zajęcia nauki haftu, tworzenia kwiatów z bibuły czy tańca i śpiewu regionu babiogórskiego. Istnieje także możliwość zamówienia specjalnie przygotowanej potrawy regionalnej.
Izba Regionalna znajduje się w dworku „Paczosówka” z 1895 roku, ma wspólną siedzibę wraz z Miejską Biblioteką Publiczną przy ul 3 Maja 24. Można tu zobaczyć wystawę rękodzieła ludowych twórców – hafciarek i rzeźbiarzy, drewniane zabawki, dawne przedmioty domowego użytku, a także zdjęcia i dokumenty dotyczące historii miasta i okolic.
Artysta prezentuje tu rzeźby wykonane w drewnie o charakterze sakralnym, modernistycznym a także klasycznym. Istnieje możliwość wzięcia udziału w prelekcjach na temat tradycji rzeźbiarskich na Podhalu, a także w pokazie powstawania rzeźby w drewnie, w glinie i w kamieniu.
Izba Regionalna znajdujące się przy miejscowej Szkole Podstawowej. Zgromadzone zostały tu eksponaty rozmieszczone według sposobu wykorzystania przez ówczesną ludność w życiu codziennym. Organizowane są także pikniki podczas których zapoznać się można ze stylem życia miejscowej ludności, poznać tutejsze gawędy, przyśpiewki i legendy.
Izba Regionalna znajduje się w pomieszczeniach Domu Rolnika w Tarnawie Górnej. Mieści się w dwóch izbach stylizowanych na dawną chałupę. Zgromadzone są w niej eksponaty związane z codziennym życiem ludzi mieszkających na tym terenie i prowadzeniem gospodarstwa. Niektóre z nich pochodzą sprzed stu lat. Izbą Regionalną w Tarnawie zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich.
W Galerii zgromadzone są przedmioty wykonane z naturalnych surowców przez miejscowych rzemieślników, rękodzielników i artystów. Począwszy od drobnych pamiątek, upominków, poprzez przedmioty użytkowe, elementy wystroju wnętrz, ozdoby a skończywszy na sztuce ludowej z tego regionu.
Izba Pamięci powstała na poddaszu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Baczynie w 2003 roku. Twórcą Izby jest prezes straży Władysław Łuczak. Pełni on jednocześnie funkcję przewodnika. Bardzo chętnie opowiada o zgromadzonych w Izbie zabytkowych przedmiotach, historii OSP i Baczyna.
 

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363095