Szlaki tematyczne

Ekomuzea to obiekty pozwalające poznać kulturę, zwyczaje, walory przyrodnicze i historię podbabiogórza. Każde z miejsc znajdujące się na trasie Ekomuzeum jest udostępnione do zwiedzania lub oglądania.
W województwie małopolskim szlak ma długość 1500 km i obejmuje 237 zabytkowych obiektów drewnianych, spośród których aż 4 znalazły się na liście UNESCO. Celem jego utworzenia była prezentacja i ochrona zabytków architektury drewnianej (kaplic, kościołów, cerkwi, młynów, wiejskich chałup, drewnianych dworów).
Szlak obejmuje przede wszystkim pracownie i prywatne domy twórców. Wędrówka tym szlakiem pozwala poznać niezwykłych, pełnych pasji artystów i rzemieślników oraz nauczyć się dawnych technik rękodzielniczych. Szlak daje możliwość uczestniczenia w warsztatach i prezentacjach, podczas których przyjrzymy się procesowi wypiekania chleba czy produkcji miodu oraz samodzielnie wykonamy drewnianą zabawkę, garnek czy różę z bibuły.
Szlak Bursztynowy „Przyroda, tradycja i ludzie” to polsko-słowacko-węgierska inicjatywa ekoturystyczna realizowana wzdłuż cennego przyrodniczo i kulturowo historycznego traktu od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę po Kraków (Budapeszt-Kraków Greenway), a docelowo także od Krakowa Doliną Wisły po Morze Bałtyckie (Kraków-Gdańsk Greenway). Trasa eksponuje unikalne wartości zakątków Bursztynowego Szlaku, ich przyrodę, tradycje, lokalną kuchnię, rzemiosło, sztukę, imprezy i jarmarki.
Polska część tej trasy została otwarta w 2007 roku. Na odcinku polskim, tj. od Częstochowy do Zakopanego jej długość wynosi 323 km, w tym w województwie małopolskim 220,5 km. W powicie suskim na szlaku znajduje się:
Prowadzi on z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, następnie do Wadowic i dalej przez Suchą Beskidzką, Maków Podhalański, Jordanów i Spytkowice do Raby Wyżnej, by zakończyć się w Ludźmierzu.
Jedną z miejscowości leżących na szlaku solnym jest Jordanów. Trakt solny służył przed laty do wywozu soli z kopalni Wieliczka i Bochnia na Orawę i dalej na Węgry. Początkowo trasa ta omijała Jordanów, ponieważ przywilej króla Kazimierza Wielkiego ustanawiał prawo składu soli w Nowym Targu.
Szlak Borówkowy to część Szlaku Owocowego wytyczonego na terenie województwa małopolskiego. W powiecie suskim prowadzi on z Zawoi Wełczy i obfituje w borówki, w innych regionach Polski zwane czarnymi jagodami. Szlak przebiega oznakowanymi odcinkami dróg i wskazuje gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców, a także bliżej poznać technologię ich przetwórstwa.
Przez Suchą Beskidzką prowadzi Miejski Szlak Historyczno-Krajoznawczy, oznakowany w kolorach biało-niebieskim. Łączy on najciekawsze zabytki i historyczne miejsca w mieście. Szlak został wyznaczony w 1998 roku dzięki staraniom Oddziału PTTK „Ziemi Babiogórskiej”, natomiast w 2008 roku Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oznaczyło w formie tablic informacyjnych dziesięć najważniejszych obiektów szlaku:
To szlak o długości 20 km, który łączy Klasztor Karmelitów Bosych na Przysłopiu w Beskidzie Żywieckim z Groniem Jana Pawła II w Beskidzie Małym. W przeważającej części przebiega zgodnie ze szlakami PTTK. Oznakowana ścieżka biegnie przez Stryszawę, Krzeszów i Targoszów obok cennych zabytków małej architektury sakralnej. Na trasie można zobaczyć panoramę górską na przełęczy Przysłop, cenne kapliczki, Babiogórskie Sklepiki Regionalne, Kościół w Krzeszowie i Groń Jana Pawła II - ze schroniskiem PTTK.
 Przez teren powiatu suskiego przebiegają liczne szlaki tematyczne.

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363103