W razie wypadku
Wędrówka górskimi szlakami to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Niestety tej formie rozrywki towarzyszą różne zagrożenia. Każdego roku dochodzi do wielu wypadków, dlatego warto wiedzieć co robić w tej trudnej sytuacji. W razie wypadku w pierwszej kolejności musimy zapewnić pierwszą pomoc poszkodowanemu i zabezpieczyć go przed innymi urazami. W żadnym wypadku nie wolno nam narażać siebie ani pozostałych uczestników.
Należy pamiętać, aby przed wyjściem w góry zabrać ze sobą telefon z dobrze naładowaną baterią. Warto zapisać w pamięci telefonu numer Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numer alarmowym 985. Powiadamiając ratowników, w pierwszej kolejności podajemy miejsce wypadku. Wówczas nawet jeśli połączenie zostanie przerwane, służby ratunkowe będą mogły odnaleźć poszkodowanych. Jeżeli połączenie telefoniczne nie jest możliwe, wzywamy pomocy poprzez powtarzanie jakiegoś sygnału. W dzień może to być sygnał dźwiękowy, po zmroku najlepiej sygnał świetlny. Powinien być nadawany sześć razy na minutę, po czym następuje minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany, potwierdzamy go 3 razy na minutę metodą dźwiękową lub świetlną. W razie usłyszenia głosów lub zauważenia świateł ponawiamy wołanie o pomoc.

Warto zapamiętać międzynarodowe sygnały wzywające pomoc helikoptera:
  1. Pozycja stojąca, oba ramiona uniesione ku górze: Yes=tak, proszę o pomoc.
  2. Pozycja stojąca, jedno ramię uniesione, drugie opuszczone do dołu: No=nie, nie potrzebuję pomocy.


Nigdy nie powinno się zostawiać osoby poszkodowanej samej. Rannego układamy w bezpiecznej pozycji w miejscu nie narażonym na spadające kamienie czy lawiny. Staramy się dodać mu otuchy w czasie oczekiwania na pomoc.

W przypadku zagubienia szlaku turystycznego należy ustalić kierunek, z którego przyszliśmy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powrót do miejsca, gdzie ostatni raz widziane było oznakowanie. Jeżeli wędrujemy w grupie, nie wolno rozchodzić się w różnych kierunkach w celu poszukiwania szlaku.

W górach pogoda jest zmienna. Nawet wychodząc przy pięknej bezchmurnej pogodzie, na szlaku możemy trafić na burzę. Wówczas niezwłocznie wyłączamy telefon komórkowy i schowajmy wszystkie metalowe przedmioty do plecaka. Jeśli wyładowania są gwałtowne, siadamy na plecakach, okrywamy się przed deszczem i staramy się przeczekać. Bardzo ważne jest unikanie rosnących samotnie drzew i przewodów wysokiego napięcia w czasie burzy. Schodzimy ze szczytów i grani, oddalamy się od zbiorników wodnych, podnóża skalnych ścian i wejść do jaskiń, ponieważ są to miejsca najczęstszych uderzeń piorunów. Należy także jak najszybciej opuść miejsca ze sztucznymi ubezpieczeniami - łańcuchy, klamry, drabinki.

Gdy zdarzy się wypadek zachowajmy spokój i rozwagę!

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363108