Najważniejsze imprezy cykliczne
IMPREZY KULTURALNE i SPORTOWE
 
 
W ciągu roku w Suchej Beskidzkiej odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych, dostępnych zarówno dla mieszkańców miasta, jak i odwiedzających Suchą gości. Część z nich posiada charakter cykliczny. Do najbardziej atrakcyjnych należą:

 
Koncert noworoczny (styczeń)
Wnętrze Sali Rycerskiej suskiego zamku często wypełnia muzyka i śpiew. Szczególnie atrakcyjny jest tradycyjny już koncert noworoczny, na którym co roku goszczą w Suchej Beskidzkiej wybitni przedstawiciele polskich scen operowych i operetkowych.
 
Suska Majówka (kwiecień / maj)
W pierwszy majowy weekend w mieście dzieje się bardzo wiele. Przez kilka dni organizowane są zawody sportowe, konkursy, wystawy oraz koncerty. W szerokiej ofercie przygotowanych atrakcji każdy może znaleźć coś dla siebie. Odbywają się m.in. zawody łucznicze, strzeleckie, pokazy pływackie, mecze piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Stałymi punktami programu "Suskiej Majówki" są także: konkurs wiedzy historyczno-geograficznej, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”, a także  wystawa ogrodnicza.
 
Dni Ziemi Suskiej i Suskie Spotkania z Folklorem (czerwiec)
Największa impreza plenerowa w mieście, o bardzo bogatym programie artystycznym, odbywająca się corocznie pod koniec czerwca. To jedyne w swoim rodzaju święto tańca, muzyki i szeroko pojętej tradycji, które uatrakcyjniają wystawy, kiermasze artystyczne i ludowe, "święto chleba" oraz pokazy sztucznych ogni. Szczególną atrakcją tych swoistych "imienin miasta" są koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.
W ramach Dni Ziemi Suskiej odbywa się, posiadający już niemal dwudziestoletnią tradycję,  festiwal "Suskie Spotkania z Folklorem", w czasie którego można obejrzeć występy folkowych i ludowych zespołów tanecznych i muzycznych z całej Polski, a także z zagranicy.
 
Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka” (sierpień)
Największa i najważniejsza impreza sportowa w mieście, która od 1999 roku gromadzi na starcie czołówkę polskich kolarzy i wielu uznanych zawodników z zagranicy. Wyścig, którego trasa przebiega drogami powiatu suskiego ze startem i metą w Suchej Beskidzkiej, rozgrywany jest w kategorii 1.2 Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w grupie jednoetapowych wyścigów europejskich. Podczas imprezy Sucha Beskidzka corocznie gości najwybitniejsze gwiazdy polskiego kolarstwa z przeszłości, które przybywają tu, by oddać cześć patronowi Memoriału, legendarnemu trenerowi Henrykowi Łasakowi. Są wśród nich tak znane nazwiska, jak: Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki i in.
 
Dni Muzyki na Zamku (wrzesień)
We wrześniowe niedzielne popołudnia w salach zamkowych króluje muzyka. Można wysłuchać szeregu koncertów kameralnych, występów chórów i solistów, prezentujących znane i mniej znane dzieła kompozytorów pochodzących z różnych epok – od średniowiecza aż po współczesność.
 
Festiwal Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna” (listopad)
W festiwalu biorą udział zespoły i soliści, wykonujący utwory o tematyce patriotycznej. Ma on charakter otwartego przeglądu w kategoriach wiekowych: dziecięcej (do lat 13), młodzieżowej (14-18 lat) oraz dorosłych, a wieńczy go galowy koncert w zamkowej sali rycerskiej w Święto Niepodległości 11 listopada.

Ponadto do kalendarza imprez w powiecie suskim na stałe wpisały się takie imprezy jak:  
 
Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie
To coroczna impreza folklorystyczna odbywająca się od roku 1997, w pierwszy weekend czerwca w Stryszawie. Ideą Święta jest kształtowanie poczucia więzi dzieci i młodzieży ze środowiskiem, tradycją rodzinną, regionalną i narodową. Corocznie tematem Święta jest inna zabawka, np. wozy, bryczki i karetki, samoloty i samochody.
Imprezie towarzyszą liczne konkursy dla dzieci i młodzieży na najlepiej przygotowaną zabawkę (zabawka zależy od motywu Święta), konkurs wiedzy o historii zabawkarstwa, konkurs na piosenkę o zabawce i inne. Po wyłonieniu zwycięzców na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością pojawiają się zespoły regionalne z Polski i zagranicy, kapele góralskie, kabarety. Nie brakuje również gwiazd polskiej estrady. Wieczorem rozpoczyna się festyn, podczas którego wszyscy przybyli bawią się razem do białego rana.
Równolegle z imprezą odbywa się kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, kiermasz gastronomiczny oraz inne atrakcje.
Główny Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Dni Zawoi czerwiec/lipiec – największe wydarzenie pierwszych dni wakacji pod Babią Górą. Głównym założeniem imprezy jest promocja regionu za pośrednictwem muzyki granej na żywo. Co roku zapraszane są topowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej (gościli już: zespół Myslovitz, Wilki, Monika Brodka.) Dni Zawoi to niepowtarzalne zjawisko społeczno-kulturalne, które przyciąga tysiące miłośników gór i muzyki. Profesjonalne nagłośnienie, zaplecze techniczne, baza noclegowa oraz prawdziwa góralska gościnność sprawiają, ze impreza ta rozwija się w ogromnym tempie.
Główny Organizator: Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi

Tydzień Kultury Beskidzkiej
Dziewięciodniowa impreza o charakterze międzynarodowym, odbywajaca sie na przełomie lipca i sierpnia, w trakcie której prezentują się Zespoły Folklorystyczne z całego świata. Maków Podhalański jest jednym z pięciu miast goszczących u siebie zespoły występujące w ramach jednej z największych na świecie imprez folklorystycznych. TKB zawsze gromadzi liczną publiczność, nie tylko miejscową ale również turystów, którzy przyjeżdżają do Makowa właśnie w tym okresie aby poznawać i podziwiać folklor rodzimy i z wielu regionów świata. Jednocześnie w trakcie imprezy odbywa się Kiermasz Twórczości Ludowej.
Organizatorzy TKB w Makowie Podhalańskim: Burmistrz Makowa Podhalańskiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim.

Babiogórska Jesień w Zawoi – wrzesień.
Babiogórska Jesień to unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy. Babiogórska Jesień od początku skupia rzesze turystów, wczasowiczów i mieszkańców gminy, którzy przybywają by posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział we wspaniałej zabawie pełnej góralskiego tańca, gawęd i obrzędów. Imprezie towarzyszą kiermasze handlowe i gastronomiczne, Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Głównym punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku. Widowisko to cieszy się dużym uznaniem, zwłaszcza dla wczasowiczów, którzy z zaciekawieniem przyglądają się jak baca przerzuca owce z zagrody do zagrody.
Główny Organizator: Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi


PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363098