Babiogórski Park Narodowy
Babiogórski Park Narodowy
Zawoja 1403
34-223 Zawoja
tel. 33 877 51 10, 33 877 67 02
fax. 33 877 55 54
e-mail: park@bgpn.pl
www.bgpn.pl

Babia Góra fascynuje i przyciąga pięknem przyrody kolejne pokolenia turystów. Jest to bezcenne dobro, które trzeba chronić. W tym celu został powołany Babiogórski Park Narodowy. 30 października 1954 roku Rada Ministrów wydała Rozporządzenie o utworzeniu Babiogórskiego Parku Narodowego, którego powierzchnia wynosiła ponad 1703ha. Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry włączając najwyższy szczyt Beskidu Zachodniego – Diablak (1725 m n.p.m.). Na jej szczycie istnieje turystyczne przejście graniczne ze Słowacją. Administracyjnie Babiogórski Park Narodowy położony jest na terenie trzech gmin: Zawoja (powiat suski), Lipnica Wielka (powiat nowotarski) i Jabłonka (powiat nowotarski). Na jego terenie znajduje się schronisko turystyczne Markowe Szczawiny oraz posterunek GOPR.
Ze względu na drugą po Tatrach wysokość w Polsce, na Babiej Górze występuje zróżnicowanie warunków klimatycznych. Wraz ze wzrostem wysokości można zaobserwować pionowe zróżnicowanie szaty roślinnej. Na zboczach Królowej Beskidów występują piętra klimatyczno-roślinne, odpowiadające analogicznym piętrom występującym w górach wysokich np. Tatrach, Alpach. Ciekawostką hydrologiczną jest fakt, że rzeki z północnych stoków Babiej Góry spływają do Morza Bałtyckiego, a te z południowych – do morza Czarnego.



Obszar Babiej Góry jest miejscem występowania wielu rzadkich i interesujących gatunków roślin i zwierząt. Można tutaj spotkać tutaj rośliny i gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Na podstawie dyrektyw Unii Europejskiej teren Babiogórskiego Parku Narodowego został włączony do sieci Natura 2000 (zarówno jako obszar siedliskowy, jak i ptasi). Znajdujące się na logo Parku czerwone litery MaB świadczą, że jest on objęty programem Man and the Biosphere realizowanym przez UNESCO. W czerwcu 1976 roku Babia Góra jako jeden z pierwszych obszarów na świecie uzyskała status Rezerwatu Biosfery.
Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego jest udostępniany do celów turystycznych, przy czym należy pamiętać, że sposób i zakres użytkowania turystycznego nie powinien szkodzić przyrodzie. Masyw Babiej Góry można podziwiać, wędrując gęstą siecią szlaków turystycznych. Wytyczone są również trzy szlaki narciarskie. Wybierając się na wycieczkę w góry warto pamiętać, że Babia Góra nazywana jest „Królową niepogody”. Charakterystyczne są częste i niespodziewane zmiany warunków pogodowych. W okresie zimowym należy śledzić informacje o zagrożeniu lawinowym. Często szlak żółty - Markowe Szczawiny - Diablak (tzw. Parć Akademicka) jest zamknięty.



W okresie od 1. maja do 31. października każdego roku pobierane są opłaty za wstęp do Parku.

Ceny biletów:
bilet jednorazowy - jednodniowy normalny 5.00 zł
bilet jednorazowy - jednodniowy ulgowy 2.50 zł

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono 9 ścieżek edukacyjnych, które przybliżają walory przyrody babiogórskiej, jak również kulturę, tradycję i architekturę budowlaną mieszkańców wsi podbabiogórskich. W ramach działalności edukacyjnej Parku przy budynku Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego można zobaczyć wystawę Stałą, na której odwiedzający mogą zapoznać się z przyrodą, walorami turystycznymi oraz dziedzictwem kulturowym regionu Babiej Góry. Jest ona podzielona na cztery sale. W pierwszej z nich znajdują się dioramy prezentujące przyrodę Parku. Druga sala stylizowana jest na wnętrze chaty z okolic Babiej Góry. Sala trzecia zawiera panoramę Babiej Góry od strony północnej, zaś w czwartej sali mieści się niewielka galeria "Pod Cylem", w której swoje prace mogą prezentować lokalni twórcy.

Info za: www.bgpn.pl



PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363093