Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej

Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka 
Muzeum posiada następujące działy: historyczny - kolekcja artystyczno – historyczna działu mieści się na I piętrze południowego skrzydła zamku, archeologiczny, umiejscowiony jest na parterze tegoż skrzydła, etnograficzny - obrazujący tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich i Żywieckich usytuowany w budynku „Domku Ogrodnika”, który położny jest w zachodniej część parku zamkowego oraz edukacji i promocji.
Muzeum prezentuje: dzieła sztuki - malarstwo, pamiątki, starodruki, ryciny, związane z historią zamku oraz Parafii Suskiej z okresu od XVI - XVIII w., dokumenty, fotogramy pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, malarstwo nowożytne z kolekcji prywatnej (tzw. kolekcja habsburska), wystawę archeologiczną „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” z artefaktami pozyskanymi z dna zbiornika w Świnnej Porębie (obecne Jezioro Mucharskie) oraz skarbem ozdób z brązu, wystawę z przejętych w 2017 roku zbiorów Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego pt. „Miłość do człowieka – miłość do sztuki – miłość do natury, wystawę najstarszych fotografii z Suchej (1893). W dziale regionalnym mieszczącym się w "Domku Ogrodnika" (czynnym w sezonie) - kolekcję etnograficzną obrazującą kulturę ludową mieszkańców Ziemi Suskiej - Górali Babiogórskich i Żywieckich.


W zachodniej części parku zamkowego, w budynku nazywanym „Domkiem Ogrodnika”, mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie mieszkańców Ziemi Suskiej: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich. Ekspozycję tworzą: zaaranżowane wnętrze chaty z komorą i izbą mieszkalną z narzędziami codziennego użytku oraz sprzęty domowe, zrekonstruowany szałas pasterski wraz z wyposażeniem, odtworzona przydrożna kapliczka o charakterystycznej dla tego terenu konstrukcji, prezentująca miejscową, małą architekturę sakralną. Pozostała część ekspozycji podzielona została na działy tematyczne, poświęcone podstawowym, w przeszłości zajęciom miejscowej ludności: tkactwu i obróbce włókna, kowalstwu i obróbce żelaza, rzemiosłu i obróbce drewna oraz rolnictwu. Można także obejrzeć wystawę, na którą składają się wytwory rękodzieła ludowego z Suchej Beskidzkiej i okolic. Prezentowane zbiory zostały zgromadzone staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej i przekazane Muzeum Miejskiemu w 2010 roku.
Zwiedzanie Muzeum

w sezonie:

od 1 maja do 30 września:
wtorek - sobota od 8:00-16:00,
niedziela – 9:00-17:00,
w poniedziałek: nieczynne

poza sezonem:
od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek - sobota od 8:00- 16:00
w niedzielę i poniedziałek: nieczynne

Uwaga! Ostatni zwiedzający mogą wejść na teren muzeum 40 min. przed jego zamknięciem.

Bilety w cenie:
  • normalny: 12.00 zł
  • ulgowy: 10.00 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny


"Domek Ogrodnika" – Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej jest udostępniony zwiedzającym tylko w sezonie turystycznym: od 1 maja do 30 września, przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do soboty w godz. 8.00-16.00, w niedziele od 9.00-17.00. W poniedziałek dział jest nieczynny.
Bilety w cenie:
  • normalny 6 zł
  • ulgowy 4 zł
  • dzieci do lat 7: wstęp wolny

Dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane są lekcje muzealne. Są one podzielone są na bloki tematyczne, odpowiednio do każdej grupy wiekowej: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Podczas lekcji ekspozycja muzealna jest wykorzystywana jako ilustracja do omawianego tematu jako środek, za pomocą którego uczniowie mogą dogłębnie poznać wybrane aspekty historii, kultury i sztuki oraz samego obiektu zamku.



Dane kontaktowe:
Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Ul. Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka
tel./fax: 33 874 26 05
e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
dyrektor@sucha-beskidzka.pl
inwentaryzator@sucha-beskidzka.pl
rezerwacje@sucha-beskidzka.pl
www.muzeum.sucha-beskidzka.pl



Info z: www.muzeum.sucha-beskidzka.pl

PROGNOZA POGODY

Sucha Beskidzka
Szczegóły prognozy dla Suchej Beskidzkiej

MSIT - MAŁOPOLSKI SYSTEM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

MSIT

FACEBOOK

NASI PRZYJACIELE

MSIT
MSIT
Ilość odwiedzin: 1363086