WYSTAWA: Dialogi, korespondencje - malarska rzeczywistość Wojciecha Weissa i Aneri
08 marzec 2010

Malarski, artystyczny dialog, którego efektem są prace stworzone przez Wojciecha Weisa i jego żonę Aneri (Irenę) ukazuje twórczość mistrza i uczennicy, których życiowe drogi połączyły się poprzez wspólną fascynację malarstwem oraz wzajemne uczucie. Na ekspozycji rozmieszczonej w module komnat przylegających do Sali Rycerskiej, zaprezentowanych zostało ok. 100 prac wykonanych w różnych technikach. Dzieła Weissa stanowią przekrojowe spojrzenie na twórczość artysty. To niezwykle dojrzałe kompozycje portretowe, malowane jeszcze podczas studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i zadziwiające swym realizmem rysunki akademickie. Okres młodopolski w twórczoŚci Weissa reprezentuje symboliczna kompozycja Taniec fauna z dziewczyną, lata późniejsze, to pełne wdzięku portrety żony, sławne akty, pejzaże z kalwaryjskiego sadu, monumentalna kompozycja Ecce Homo oraz rzeźby nawiązujące do klasycznych wzorów. Dzieła Aneri charakteryzują się artystyczną niezależnoŚcią od stylu mistrza. To głównie portrety, martwe natury i bukiety kwiatów oraz porywające swą oryginalnoŚcią pejzaże z francuskiej Riwiery.
To już drugie spotkanie w suskim zamku z twórczoŚcią tych wybitnych artystów. Pierwsza wystawa malarstwa, mozaik, pamiątek miała miejsce w latach 2001-2007 w Galerii Sztuki-Zamek, ciesząc się dużym powodzeniem wŚród publicznoŚci. Obecna jest efektem bardzo dobrej współpracy naszych instytucji. Kuratorami wystawy są: wnuczka artystów Renata Weiss (Muzeum Fundacja im. W. Weissa w Krakowie) i Rafał Lenart (Specjalista ds. Wystaw w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej), który wykonał także aranżację plastyczną ekspozycji. Wystawie towarzyszy katalog, którego sponsorem jest Firma Pacyga Państwa Haliny i Krzysztofa Pacygów z Kukowa oraz film.
Muzeum serdecznie zaprasza szkoły Średnie do wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie sztuka okresu Młodej Polski. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać rezerwacje na nr, tel. (033) 874 26 05 (od wt. do pt.) lub na adres e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
Barbara Woźniak