Krzyż żelazny (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.730305, 19.571835
ul. Zasypnicka 25, Sucha Beskidzka, po wschodniej stronie drogi
Krzyż żelazny na betonowym cokole pod żelaznym baldachimem. Usytuowany po wsch. stronie ulicy Zasypnickiej, otoczony niskim drewnianym płotkiem. Krzyż czarny o ażurowej strukturze i zakończeniach belek w kształcie trójliŚci, z pomalowaną na kolor srebrny figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, ponad którym chusta z literami INRI oraz promieniami glorii wychodzącymi w czterech wiązkach ze skrzyżowania belek krzyża. Chrystus przybity czterema gwoździami, z głową odchyloną do tyłu i ku prawemu ramieniu, z rękami lekko ugiętymi oraz perizonium zawiązanym na lewym biodrze. U podstawy pionowej belki krzyża dwie kolumienki podtrzymujące postument z dwiema antytetycznie usytuowanymi figurami podpierającymi okrągły medalion pomiędzy nimi. Postacie z długimi włosami, odziane w krótkie szaty przewiązane w pasie, upozowane w kontrapoŚcie, z jedną ręką na medalionie, z dłonią na głowie. W drugiej ręce trzymają odpowiednio: (postać po prawej) kielich, a postać po lewej - palmę. Medalion gładki; wraz z postaciami pomalowany na kolor srebrny. Cokół na rzucie prostokąta, w formie lekko zwężającego się ku górze graniastosłupa, z wnęką od przodu zamkniętą łukiem półkolistym z polichromowaną płaskorzeźbą w Środku. Płaskorzeźba gipsowa we wnęce przedstawia Marię trzymającą Dzieciątko na lewym ramieniu. Maria jest zwrócona prawym bokiem do widza i odziana w niebieską szatę, ze wzrokiem wzniesionym ku górze. Dzieciątko w czerwonej szacie przytulone do Marii, opiera dłoń na jej piersi. Baldachim wygięty łukowato, o krawędziach wycinanych w ząbki, oparty na czterech cienkich żelaznych prętach.
Krzyż metalowy, postument z betonu, całość polichromowana
II poł. XIX wieku
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Krzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelaznyKrzyż żelazny
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej