Kapliczka z figurą NajŚwiętszego Serca Pana Jezusa (Zembrzyce)

Współrzędne geograficzne: 49.775379, 19.601442 

Położona ok. 150 m na płn. od koŚcioła, na rozwidleniu dróg.
Obecna figura stoi w miejscu starszej, przedstawiającej Chrystusa Frasobliwego, uszkodzonej w czasie działań wojennych w 1945 r.
Obecna figura została ufundowana przez Szczepana i Adelę Fidelus. Na szczególną uwagę zasługuje nie sama figura, ale cokół kapliczki, pokryty zagadkowymi płaskorzeźbami. Przedstawiają one: od frontu - krzyż, a ponad nim słońce, po lewej - postać biskupa z podwójnym krzyżem arcybiskupim w jednej ręce oraz przedmiotem identyfikowanym ze sporym prawdopodobieństwem jako wiosło w drugiej, a nad nim zapewne księżyc, po prawej - klęczącą postać ponad którą wykuto przedstawienie jakiegoŚ ptaka, wreszcie z tyłu - Chrystusa Upadającego pod Krzyżem. Ten zestaw figuralnych przedstawień jest na wskroŚ oryginalny, próżno szukać w okolicy analogicznego. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa postać na lewej stronie cokołu to Św. Wojciech. świadczą o tym zarówno atrybuty (krzyż arcybiskupi, prawdopodobnie - wiosło, figura w kształcie półksiężyca, umieszczona powyżej, jest czasami także interpretowana jako łódź), jak i fakt, że wedle z dawien dawna ugruntowanej tradycji Święty ten miał prowadzić działalność misyjną na obszarze dorzecza Skawy (Mucharz, Stryszów), a Zembrzyce aż do 1530 r. należały do parafii z siedzibą w Mucharzu, której starodawne początki miały być z misją Wojciecha ŚciŚle związane. Zagadką pozostaje natomiast dekoracja prawej strony cokołu. Istnieją teorie, mówiące o tym, że osobą nań przedstawioną mógłby być fundator kapliczki, a ptak mógłby stanowić element jego godła herbowego, kto jednak miałby być tym fundatorem, pozostaje wyłącznie w sferze domniemań.Wedle innej jeszcze hipotezy miał on stanąć w miejscu granicy pomiędzy księstwem oŚwięcimskim (a od 1445 r. - zatorskim), do którego należały Zembrzyce, a Królestwem Polskim. Wymiary: podstawa: wys. 45 cm. Cokół: wys:97, szer. 37 cm. Figura: wys 125 cm
trudno oznaczyć datację tego obiektu, wydaje się jednak, że powstał on nie później niż w XV w.
Miejscowosc: Zembrzyce
Gmina: Zembrzyce
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej