Kapliczka domkowa (Kurów)
Współrzędne geograficzne: 49.702457, 19.415619
Położona w os. Rzepki, położonym w płd.-zach. części wsi, kilkadziesiąt metrów od drogi Lachowice - Jeleśnia, po jej płn.-zach. stronie.
Ufundowana przez Majchra Polańskiego. O oryginalności kapliczki decyduje zarówno materiał, z którego została wzniesiona (budowana z drewna na kamiennej podmurówce, konstrukcji zrębowej, zwieńczona daszkiem ze sporym okapem - całość kryta gontem), położenie (zagubiona wśród pól przed opuszczoną, drewnianą chałupą), jak i jej wnętrze, które zupełnie niespodziewanie kryje całą kolekcję obrazów o tematyce maryjnej, wśród których wyróżnia się umieszczony centralnie pod sklepieniem obraz Matki Bożej Apokaliptycznej z 1826 r. pędzla żywieckiego malarza Antoniego Krząstkiewicza. Na nadprożem kapliczki tablica z napisem "ZA STARANIEM MAICHRA POLANSKIEGO KAPLICZA FUNDOWANA W ROKU INBIELEŁUSOWY AD 1826 ŁASKAWI CZITALNIKU PROSZĘ ZMOWIĆ ZA DUSEOJCZENASZ ZDROWAS MARIA"
Drewno
1826 r.
Miejscowosc: Kurów
Gmina: Stryszawa
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowaKapliczka domkowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej