Kapliczka wnękowa (Sucha Beskidzka)
Współrzędne geograficzne: 49.739166, 19.609875
ul. Makowska, tuż za mostem, obok wjazdu na os. Garce
Kapliczka otoczona jest drewnianym płotkiem i zielenią. Obok niej roŚnie stara lipa. Szafka o kształcie prostopadłoŚciennym, zamknięta dwuspadowym daszkiem. W szafce znajduje się prostokątna nisza, zamknięta łukiem odcinkowym. Wewnątrz niej umieszczono reprodukcję obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Szafka jest ustawiona na postumencie, obwiedzionym wokół profilowanym gzymsem w 2/3 swojej wysokoŚci. środkowa część frontu wyłamuje się ku przodowi, wraz z gzymsem. Na froncie, nad gzymsem, wykuty jest napis IHS, pomalowany na brązowo. Na froncie, pod gzymsem znajduje się prostokątna płycina o Ściętych narożach, z nieczytelną inskrypcją. Po bokach, pod gzymsem, znajdują się spływy wolutowe, na których wykute są campanule.
Kamień, metalowy trzpień
Początek XVIII w.
Kapliczka powstała na początku XVIII w przy dzisiejszej ulicy Makowskiej naprzeciwko nie istniejącej już karczmy Na Zbóju. Miała chronić przed zbójnikami ludzi przeprawiających się przez rzekę Skawę. Stąd jej druga tradycyjna nazwa: O szczęŚliwy przejazd;. Kapliczkę próbowano kilkakrotnie zniszczyć. W czasie II wojny Światowej chcieli to zrobić Niemcy, a po wojnie komuniŚci. Kapliczka jednak ostała się. Opiekują się nią Rodziny Stopków, Lenartów, Kołodziejczyków, oraz Liwtów, Walów, Stanaszków, Adamków wraz okoliczni mieszkańcy.
Miejscowosc: Sucha Beskidzka
Gmina: Sucha Beskidzka
Powiat: suski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w Fototece Instytutu Historii Sztuki UJ.
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowaKapliczka wnękowa
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej