Kapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena (Lipnica Wielka)
Współrzędne geograficzne: 49.499523, 19.610836
Położona w pobliżu centrum, 200 m na płn. zach. od kościoła, w miejscu, w którym od głównej drogi odchodzi boczna, prowadząca do Lipnicy Małej oraz tzw. "Rabczycka Droga", wiodąca w przeciwnym kierunku, po płd. zach. stronie szosy, na terenie posesji nr 606; w momencie fundacji było to główne rozdroże we wsi.
Kapliczkę pierwotnie wieńczył posąg Św. Apostoła Jakuba Większego, patrona jednego z fundatorów. Jego płaskorzeźbione przedstawienie zdobi także frontową ścianę cokołu, oprócz niego znajdują się na nim postacie ewangelistów: Św. Łukasza (po lewej) i Św. Marka (po prawej) oraz Św. Marii Magdaleny (z tyłu). Figura Św. Jana Nepomucena, którą możemy oglądać dzisiaj, została także ufundowana przez rodzinę Lichosytów i stała pierwotnie na kapliczce po przeciwnej stronie Lipnicy. Kiedy została przeniesiona - tego dokładnie nie wiadomo.
1761 r.; obecna figura Św. Jana Nepomucena - 1780 r.
Ufundowana przez ks. Ignacego Wilczka oraz Jakuba Lichosyta. Pochodząca z warsztatu kamieniarskiego w Orawskim Białym Potoku.
Miejscowosc: Lipnica Wielka
Gmina: Lipnica Wielka
Powiat: nowotarski
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Dokumentacja fotograficzna - Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
Karta, z opracowaniem naukowym oraz ikonografią obiektu, zgodnie z kryteriami projektu znajduje się w archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
Kapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana NepomucenaKapliczka z figurą Św. Jana Nepomucena
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej